ministat liczniki.org a
Blog > Komentarze do wpisu

Pius XII - świętym?

Informacja ta przemknęła jak błyskawica w bardzo porannych godzinach i zniknęła. Nie mogę jej znaleźć w archiwum. Nie podejrzewam redaktora wiadomości portalu o głupi dowcip, bo dokładnie wyszczególniono zasady Kodeksu Kanonicznego, w którym to Kodeksie tylko papież może ogłosić świętym kandydata, bez potrzebnego cudu. Taki zamiar ma Franciszek w stosunku do Piusa XII. Co stało się z tą notką? Natychmiast pomyślałam o tym, że papież Wojtyła, produkujący taśmowo świętych i błogosławionych (ponad 1000 osób) nigdy nie wspomniał o tym papieżu. Niemiec Ratzinger natomiast wycofał się z tego pomysłu. Co spowodowało, że decyduje się na to Franciszek? Muszę uczciwie przyznać się, że od razu pomyślałam o czarnych i krwawych latach rządów junty w Argentynie i o tym, że właśnie tam znalazło azyl najwięcej ludobójców hitlerowskich i to najwyższego szczebla. To pewnie nieuczciwość z mojej strony, ale co poradzę na takie skojarzenia? Oczywiście papież ma prawo wyświęcić kogo chce, ale tym gestem uczyni sobie wielu wrogów, bo postać Piusa XII nie jest jednoznacznie pozytywna. To temat, który zgłębiłam dokładnie, wczytując się w wiele dokumentów. "Już po zakończeniu wojny Pius XII wyraził to (...) jednoznacznie: komunizm jest znacznie bardziej podstępny i złowrogi niż nazizm." Nie będę Szanownego Czytelnika zanudzać wielością opinii w dokumentach, bo na końcu notki podam źródła. Tymczasem odwołam się do setek tekstów mówiących, że Pius XII nie zajął moralnie jednoznacznego stanowiska wobec Zagłady i tego co działo się w Polsce. Wielki Jan Karski zwrócił się do Rządu na Uchodźstwie, by ten interweniował u Papieża. Prezydent Raczkowski zrobił to, jednak odpowiedziało mu milczenie. Komu jak komu, ale akurat Wielkiemu Karskiemu wierzę bez zastrzeżeń. "Decyzja Watykanu, by unikać bezpośrednich komentarzy dotyczących Zagłady została poddana ciężkiej próbie jesienią 1943r. Jako, że Żydzi rzymscy zostali aresztowani w październiku, "pod samymi oknami papieża", kwestia jego milczenia stała się tematem ożywionej debaty. Po okresie działań pozornych i gry na zwłokę, pod koniec 1943r. Watykan wreszcie zdał sobie sprawę, że Zagłada jest faktem".

Nie będę Czytelnika zanudzać dalszymi cytatami, ani reakcjami świata na "Orędzie Bożonarodzeniowe 1942" zapytam jednak, zapewne w pustkę, czy człowieka, który JUŻ wiedział co dzieje się na świecie i milczał, można uznać za heroicznego w cnotach???!!! Zwolennicy Piusa XII tłumaczą, że papież nie mógł wystąpić oficjalnie z oskarżeniem Hitlera, bo pociągnęło by to za sobą wielkie restrykcje. A ja się pytam, do czego jest powołany do cholery papież jak nie do obrony i ratowania życia milionów skazanych na zagładę? Mnie nie interesują kontredanse z nazistami, mnie interesuje MISJA Kościoła i papieża. Jeśli będą milczeli w obliczu światowych tragedii to do diabła z taką misją! Kto wie, może pismak coś przekręcił i nie doczytawszy, podał sensację tego typu na portalu Interia. Może to także jakaś tajemnicza prowokacja? Pojęcia nie mam. Pewne jest jedno, jeśli papieże zaczną wyświęcać nie do końca "czystych" ludzi, mogą spotkać się z miażdżącą krytyką. Czy wierny będzie chciał modlić się o wstawiennictwo do świętego, który milczał wiedząc o zagładzie milionów? Mnie to w końcu nie obchodzi do kogo, kto się modli, ale zakłamanie i podejrzane moralnie gesty jeszcze bardziej zniechęcają mnie do Kościoła. To już porażka tej instytucji, bo Jezus zostawił 99 owiec i poszedł szukać tej jednej, która zabłądziła. Ja osobiście nie usprawiedliwiam kogoś, kto ma być wzorem dla milionów wiernych, a milczy gdy ci wierni idą na zagładę.

 

Korzystałam z:

1) Marek Kornat. Papież Pius XII i jego koncepcja "neutralności absolutnej" Stolicy Apostolskiej w stosunkach międzynarodowych (1939-1945). Przypadek Polski. SCBnZŻ. Warszawa 2009. Tom 5.

2) Stanisław M. Jankowski. Karski. Raporty tajnego emisariusza. REBIS. Poznań 2009.

3) Timothy Snyder. Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem. Świat Książki. Warszawa 2011.

4) Gunnar S. Paulsson. Utajone miasto. ZNAK. Kraków 2007.

5) Inne dokumenty

sobota, 03 sierpnia 2013, cheronea

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2013/08/03 18:49:02
Ponoć eminencjami piekło wytapetowane,
więc i takie osobliwości mogą być dodane.
pozdrawiam.
-
2013/08/03 23:46:09
"Papież Franciszek chce kanonizować Piusa XII zwanego "papieżem Hitlera" - poinformowała katolicka agencja ACI Prensa powołując się na anonimowe źródło w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Miałoby to nastąpić w taki sam sposób, jak zdecydowano o kanonizacji bł. Jana XXIII, czyli bez procesu kanonicznego dotyczącego autentyczności cudu za jego wstawiennictwem." - to jest lid wiadomości jaka pojawiła sie dziś na Onet.pl, materiał jest dość obszerny - wystarczy w Google wpisać: kanonizacja Piusa XII, pojawia się jako pierwszy w wynikach. Przykre.
-
2013/08/04 23:51:16
"Karski złozył raport prezydentowi Władysławowi Raczkiewiczowi; zaapelował do niego także , by polskie władze jak najszybciej poinformowały papieża Piusa XII o zagładzie polskich Żydów. Niestety tego faktu nie odnotowano w "Dziennikach czynności Prezydent RP Władysława Raczkiewicza"
to cytat z książki Andrzeja Żbikowskiego "Karski"


-
2013/08/05 11:24:40
Cheronea
Wystepowanie przeciw komunizmowi "komunizm jest znacznie bardziej podstępny i złowrogi niż nazizm" ma być przyczyną dla których Pius XII nie moze być uznany za świętego . To chyba tylko w podejściu osoby która uważa że komunizm nie jest zbrodniczy. Bo tylko w takim układzie można doczytać się w sformułowaniu "komunizm jest znacznie bardziej podstępny i złowrogi niż nazizm" gloryfikacji dla nazizmu.

Ciekawe jest natomiast to ,że nagonka na Piusa XII rozpoczęła się na zlecenie komunistów i niewiele ma wspólnego z prawdą. W 2007 r. Ion Mihali Pacepa, były oficer rumuńskiego wywiadu, ujawnił, że sztuka stworzona została przez KGB, a główną rolę w jej powstaniu odegrał gen. Iwan Agajanc.
Ciekawe jest to tez że Cornwell autor książki "Papież Hitlera' przyznaje że nie miał podstaw żeby oskarżać Piusa XII.

-
Gość: imagistyk, *.internetia.net.pl
2013/08/11 15:13:16
JP II także chciał uczynić Piusa XII świętym . M.in. powołał komisję kistoryków katolickich i żydowskich. Wydzielił im część dokumentów watykańskich do analiz. Ale komisja zażądała całości akt. M.in. poproszono o całość korespondencji pomiędzy Piusem XII a arcybiskupem Sapiehą. JP II pokazał konisji gest Kozakiewicza i musiała zakończyć pracę.
JP II nazwał Piusa XII " wielkim przyjacielem Polski i Polaków".
Kardynał Pacelli już w 1931 roku namawiał chadecką partię Zentrum do poparcia Hitlera w dążeniu do władzy. U Osmańczyka można przeczytać jak potraktował niemiecką Polonię, która w 1939 r prosiła go o ochronę przed hitlerowskimi prześladowaniami .
To tylko część "osiągnięć" Piusa XII.
Kościół Kat. wyświęca kogo zechce. I dlatego musi wybielać i kłamać.
-
Gość: ot, ja, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/11/21 21:51:59
Przeglądałem dzisiaj stary numer "Przeglądu" nr 36/2013 i trafiłem na ten artykuł (link na dole). Tekst artykułu stanowi epilog książki "Watykańskie wersety", która miała się ukazać jesienią w warszawskim CBwydawnictwie. Zaciekawiło mnie przytaczanie w artykule Twojego posta. Jestem pod wrażeniem. Gratuluję.
www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/julian-bartosz-nie-chce-mi-sie-wierzyc